PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8370}

Oni żyją

They Live
6,9 24 226
ocen
6,9 10 1 24226
6,9 16
ocen krytyków
Oni żyją
powrót do forum filmu Oni żyją

Oczywiście przesłania filmu nie trzba tłumaczyć, warto jednak zastanowić się chwilę nad walką
głównych bohaterów w zaułku.

Otóż, Frank (Murzyn), tak mocno nie chciał włożyć okularów, przez które zobaczył
rzeczywistość, że panowie prawie się w tamtym zaułku pozabijali. Jest to moim zdaniem
metafora tego, jak zachowuje się 99% ludzkości. Są oni bowiem płatnymi niewolnikami, którzy za
pieniądz dają sobą pomiatać i zapieprzają na kastę rządzącą 5 dni w tygodniu, po 8 godzin
dziennie (albo i dużo więcej). Są to ludzie o tak spranym mózgu, tak ślepo wierzący w swoją
wolność ("wolność" oczywiście, niechaj tylko spróbują przestać być niewolnikami, system jest tak
skonstruowany, że wtedy ich dzieci zdechną z głodu - nawet nie wyhodujesz sobie sam jedzenia
bo musisz mieć na to odpowiednie papiery), że nie zechcą spojrzeć na rzeczywistość, nawet jeśli
zostanie im to podane na tacy. Prędzej szczezną, niż spojrzą prawdzie w oczy, że zarabiane
przez nich pieniądze to przywilej niewolniczy (jesteś lepszym niewolnikiem = więcej zarabiasz =
więcej przywilejów sobie wykupujesz), a kredyt hipoteczny, zwłaszcza pod przykrywkami Rodzina
Na Swoim czy inne tego typu, jest niczym innym jak kulą u nogi przykuwaną, by zmusić do pracy
na kastę rządzącą.

Kiedyś niewolnictwo było za pomocą bata (starożytność), później za pomocą autorytetu
władcy/boga (średniowiecze), a teraz niewoleni jesteśmy przez system finansowy w takiej
postaci, jak mamy obecnie. Smutne, ale prawdziwe.

użytkownik usunięty

http://www.youtube.com/watch?v=_WTBkj8gFfI

A tutaj utwór w tym klimacie.

Siema bardzo dobrze wszystko opisałeś zgadzam się w 100%. Ja jestem ciekaw jak długo już jesteśmy dojeni jak te krowy przez Reptillian albo jeszcze inne dziadostwo nie z tej ziemi, bo nie wieże że oni są tu od zawsze, ogólnie finansjera i religia to największe zło tego świata, każdy trochę ogarnięty to potwierdzi. Film rewelka jak on w ogóle przeszedł to ja nie wiem, Carpenter szacun. Nuta też spoko dzięki za linka:]

ocenił(a) film na 8
AssaSSin hasz

Szkoda, że dopiero niedawno natknąłem się na ten film. Odnośnie "teledysku" to ekstrakt popkultury. Gdzieś był film o kwintesencji popkultury i pasuje mi jak ulał!

AssaSSin hasz

niestety od początku...

ocenił(a) film na 9
AssaSSin hasz

Film genialny kultowy (choć szkoda że Kurt Russel nie zagrał) A najdziwniejsze jest to że nigdy tego filmu nie widziałem w Tv...

ocenił(a) film na 8
Decyzja_DVD

Dawniej leciał na TVP a wcześniej też Polsat dawał, ale ostatni raz był w 2010 roku.

ocenił(a) film na 10

tak ludzie nie chcą wiedzieć jak bardzo sa popychani przez korporacyjnego człona, zaprzeczają prawdzie....sami się oszukują

ocenił(a) film na 6

Po części się z Wami zgadzam co do finansjery i religii. Tylko pomyślcie sobie co by było, gdyby nie było państwa i nikt by Nam nie narzucał prawa? Zawsze przecież można żyć gdzieś na odludziu, np. wśród dzikich plemion. Zapewniam jednak, że większość szybko by wracała, żeby dalej być 'niewolnikiem". Wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety, ale wybieram to zamiast dziczy.

ocenił(a) film na 6
ukaniulz

Nikt Nam nie każe, żebyśmy na siłę żyli w takim społeczeństwie.

ukaniulz

Zapoznaj się prosze z dorobkiem naukowym Libertarian.
Tutaj Głowny myśliciel Murray Rothbard
Pokazują ,że w sumie bez państwa można zyć w nowoczesnym świecie.
Ja jednak jestem za tym ,żeby państwo było ale minimalne.
Zapewnia bezpieczenstwo wewnetrzne i zewnetrzne plus może sądy .
Więc tu bardziej już będzie podchodzić Austriacka szkoła Ekonomi
I tu np. L.V. Misses

użytkownik usunięty
ukaniulz

Takie myślenie jest częścią problemu i systemu. Olbrzymią częścią. Kluczową częścią.

Zgadza się.
Bardzo dobra komedia.

użytkownik usunięty

Bardzo trafna uwaga. Dotyczy to chyba wszystkich w mniejszym lub większym stopniu. Opór przed zmianą, walka o utrzymanie statusu quo, strach przed niepewnością, jak sam wskazałeś system pieniężny, który zmusza do rozmieniana swoich dni na bezużyteczne drobne (cała ekonomia - od edukacji podstawowej, licealnej i wyższą) to generowanie zawodów/specjalistów podtrzymujących i rozwijających ten system).
Przede wszystkim chyba jednak brak realnej (w ocenie ww ludzi) alternatywy. Wszelkie widma globalnych zmian systemu są portretowane w filmach katastrofalnie, z zombie i post-nuklearnym światem na czele. Projekt Venus podejmuje autentyczną próbę pokazania innej drogi. Wielu jednak jego zwolenników nie do końca chyba zdaje sobie sprawę, jak fundamentalna zmiana jest tam proponowana.

Ok. Aczkolwiek z drugiej strony pokazane też, że ten kto próbuje "przebudzić" drugą osobę też przy tym cierpi. Wg mnie lepiej jednak poczekać, bo na każdego przyjdzie kolej. Ja już się nie walczę bo walka to jeden z ich wymysłów. Ogólnie film dobry pomijając parę durnych aspektów, ale to 1988 więc na tamte czasy z pewnością miałbym inne podejście (gdybym wiedział ciut więcej niż "niewolnicy" rzecz jasna).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones